برگزاری پنجمین جلسه درس اخلاق حضرت آیت الله کمیلی خراسانی

پنجمین جلسه درس اخلاق آیت الله کمیلی با موضوع کتاب آداب الصلاه امام خمینی (ره) در مورخ یکشنبه ۱۴۰۰/۹/۲۸ بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد سلماسی قم برگزار شد.

 مسجد سلماسی قم همان مسجدی است که امام راحل در سالهای طولانی اقامتشان در قم همین درس بر روی همین منبر برای طلاب؛ فضلا و عموم مردم تدریس می فرمودند.

مراتب مقامات اهل سلوک


‏‏ مرتبۀ اول «علم» است. ولی باید مواظب باشیم تا این علم، حجاب اکبر نشود. این همه دروس نظری و مرسوم را باید مراقبت لحظه ای کنید تا دچار عجب و خودبینی نشوید.
در مقام دوم آنچه را عقل با قوّت برهان و سلوک علمی ادراک‏‎ ‎‏کرده با قلم عقل به صفحۀ قلب بنگارد و باید حقیقت ذلت در عبودیّت و عزّ ربوبیّت را به‏‎ ‎‏قلب برساند.
مقام سوّم، مقام «اطمینان و طمأنینۀ نفس» است که در حقیقتْ مرتبۀ‏‎ ‎‏کاملۀ ایمان است. خداوند به ابراهیم فرمود: ‏‏اَوَلَم تُؤمِنْ؟ و ابراهیم بیان کرد:َ بله ایمان دارم ولی می خواهم مطمئن شوم.‏‎
‏‏مقام چهارم، مقام شهود است که باید نور الهی و تجلّی الاهی را مشاهده کنید و تجلّیات اسمی و صفاتی را باید ببیند.
 باید مراقب باشید تا دچار مکر نشوید و  هر یک از این مقامات را استدراجی است خاصّ به خود که سالک را در‏‎ ‎‏آن هلاکت عظیم است،
آنچه مهم است و حوزه را نجات می دهد عرفان عملی ست نه عرفان نظری یا درس ها و قیل وقال های رسمی و حرفه ای اخلاق؛
حضرت فاطمه سلام الله علیها هنگامی که به عبادت می­ایستاد، بدنش از ترس مقام خداوند می­لرزید و با تمام وجود به عبادت روی می­آورد و موجب فخر خداوند بر فرشتگان بود، نقل است که حضرت از خوف خداوند در نماز نفس نفس می­زد.
حتی در روایات داریم که از بسیار نماز خواندن پاهایشان ورم کرده بود.
ذکر قلبی لازم است تا سلوک حقیقی صورت بگیرد و نماز قلبی نیز از مصادیق ذکر قلبی است.

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.