هشتمین جلسه درس اخلاق حضرت آیت الله کمیلی خراسانی

هشتمین جلسه درس اخلاق حضرت آیت الله کمیلی خراسانی با حضور شاگردان و علاقمندان آشنایی به معارف اسلامی در مسجد سلماسی قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه تحقیقاتی پویندگان انوار توحید، آیت الله کمیلی خراسانی در این جلسه با بیان این‌که عبادات بندگان باید از تصرف شیاطین محفوظ بماند اظهار داشتند: داشتن مراقبه و حضور قلب در نماز از جمله راهکارهای محافظت از عبادات است. آیت الله کمیلی افزودند: امام خمینی (ره) در فصل پنجم کتاب شریف آداب الصلاه می‌فرمایند: انسان باید در انجام امور عبادی خویش به‌ویژه نماز مراقبت لازم را به عمل آورد و با شناخت آفات این واجب الهی نظیر عجب، خودبینی، تکبر و … آن‌ها را از بین ببرد.
آیت الله کمیلی خراسانی تصریح کرد: امام (ره) می‌فرمودند: همان‌طور که ابدان بشر نیازمند غذای جسمانی است تا رشد و نمو داشته باشد، قلب و روح انسان نیز محتاج غذای معنوی و متناسب با حال و نشئه خود است تا ترقی باطنی حاصل شود.
ایشان در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: استاد ما مرحوم آقای سید هاشم حداد (ره) می‌فرمودند: خواطر بر چهار قسم است. بخش اول خواطر الهی است که انسان را از خود منصرف و به خدا متوجه کند؛ بخش دوم خواطر شیطانی است که انسان را از خدا غافل کرده و باعث رشد صفات رذیله مانند غضب، کینه، حسد و … می‌شود؛ بخش سوم خواطر ملکوتی است که بندگان را به عبادت و تقوی رهبری می‌کند؛ و بخش چهارم خواطر نفسانی است که انسان را به سمت زینت‌های دنیوی و شهوات دعوت می‌کند.
این استاد اخلاق و عرفان عملی تصریح کرد: اگر انسان پا به میدان توحید بگذارد، صفای روحی و عبادات الهی باعث آرامش او شده و از بسیاری از تمایلات نفسانی و پرخوری پرهیز می‌کند.
آیت الله کمیلی خراسانی  افزودند: امام خمینی (ره) با بیان اینکه اگر غذاهای روحانی از دسترس شیطان دور نباشند باعث نقصان فاحش، نتیجه معکوس و شقاوت بنده می‌شود.
آیت الله کمیلی افزودند: سالکین باید از اموری همچون مکاشفات به دور باشند؛ زیرا شیطان از راه‌های صحیح عبادی وارد می‌شود تا اعتماد بندگان را جلب نماید و در فرصت مقتضی انسان را از پای در آورد؛ بنابراین تکیه بر عبادات بدون توجه و توسل به درگاه الهی موجب گمراهی و تصرفات شیطانی می‌شود.
وی تصریح کرد: شیخ صدوق (ره) در روایتی از امام صادق علیه‌السلام در کتاب شریف خصال می‌فرماید: ابلیس فرزندان و جنود خود را جمع کرد و گفت اگر من بتوانم از سه راه بر فرزند آدم تسلط پیدا کنم، سایر اعمال عبادی او هیچ ارزشی ندارد؛ که عبارت‌اند از زیاد شمردن اعمال، فراموشی گناهان گذشته و عجب و خودبینی.
این استاد اخلاق و عرفان عملی خاطر نشان کرد: امام خمینی (ره) در بخش دیگری از فصل پنجم این کتاب شریف می‌فرمایند: بعضی از عارف‌نماها را دیده‌ایم که اصطلاحات عرفانی را بر زبان داشتند ولی دارای باطن ظلمانی بودند و ممارست بر تکرار این الفاظ موجب قساوت قلب و گمراهی بیش‌تر آن‌ها شده است.
آیت الله کمیلی اضافه کرد: تشخیص مکاشفات رحمانی از شیطانی کار سختی است و سرگرم این امور شدن مانع می‌شود تا انسان به مسیر سلوک قدم گذاشته و مانع از توکل انسان به خدا می‌شود.
ایشان اضافه کرد: امام خمینی (ره) در فصل پنجم کتاب شریف آداب نماز می فرمایند: انجام برخی از امور عبادی هم‌‌چون نماز شب، قرائت قرآن و … باعث ورود عجب در انسان می‌شود.
آیت الله کمیلی افزودند: یک زمانی آقای حداد (ره) به بنده فرمودند: شما نماز شب نخوان زیرا وقتی انجام عمل مستحبی باعث عجب در انسان شود این چه مستحبی است؟ بنابراین تا می‌توانیم نباید گناه کنیم و ترک گناه بهتر از انجام گناهان است؛ زیرا معلوم نیست بتوانیم موفق به توبه شویم و همان‌طور که امام (ره) فرمودند با سیر و سلوک باید نفس را پاکیزه و تزکیه کرد و البته این کار مشکلی است ولی جوینده یابنده است.
به اطلاع می‌رساند درس اخلاق آیت الله کمیلی خراسانی پیرامون شرح دروس اخلاقی حضرت امام خمینی (ره) روزهای یکشنبه بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد سلماسی واقع در شهر مقدس قم، خیابان ارم، کوچه سلماسی برگزار و حضور برای عموم علاقمندان بلامانع است.
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.